Obstreková liečba

Ide o podanie lieku do hĺbky tela pacienta pomocou ihly. Zjednodušene – injekcia. Každý z nás sa stretol z injekciou do žily, svalu či podkožia. V týchto prípadoch ide o podanie lieku, ktorý má účinok na celé telo. Pri obstreku ide o podanie lieku presne na miesto bolesti alebo problému. Snažíme sa podať liek do poškodeného kĺbu alebo ku šľache, ktorá je zapálená. Ide o lokálne, miestne podanie lieku. Podľa toho, aký liek podáme, mení sa dôvod podania a celkový výsledok.

Lokálne podanie anestetika (Mesocain, Marcain)

Lokálne anestetiká spôsobia v mieste podania narušenie činnosti nervov. Nervy nefungujú, a tým pádom v mieste podania neprenášajú bolesť. Preto sa tieto lieky využívajú pri malých operáciách v „lokálke“, alebo sa podajú ku nervovým koreňom na spodnej časti chrbtice a vyvolajú necitlivosť celých dolných končatín – „spinálna anestéza“. U istej skupiny ľudí podanie týchto látok môže spôsobiť celkovú alergickú reakciu.

Metóda „suchej ihly“

Pri podaní do stuhnutého svalu sa tento sval uvoľní, a tým ustúpia bolesti tohto svalu. Ide hlavne o stuhnuté svaly chrbtice v oblasti trapézových svalov. Ide o svaly medzi lopatkou a krkom.

Diagnostika

Druhý dôvod je hľadanie, kde má pacient problém. Pri podaní anestetika do kĺbu ustúpia ťažkostí na niekoľko hodín, alebo maximálne na jeden deň. Pokiaľ pacient pri kontrole povie, že bolesti neustúpili, má pacient problém na inom mieste tela. Ak povie, že bolesti ustúpili na niekoľko hodín a potom sa vrátili, vieme, že je potrebné riešiť tento kĺb. A pokiaľ pacient povie, že mu bolesti ustúpili na týždeň a potom sa vrátili, nedozvieme sa nič. Ale aspoň sme to skúsili.

Lokálne podanie kortikoidu (Diprophos)

Kortikoidy sú veľmi mocné hormóny. Hormón je dôležitá látka v tele, ktorá ovplyvňuje fungovanie a vývoj celého ľudského tela. Kortikoid v tele pôsobí niekoľkými spôsobmi. Znižuje zápal, zmenšuje opuch, znižuje bolesť. To sú tie dobré veci. Okrem toho môže poškodiť kožu, oslabuje šľachy, znižuje schopnosť ľudského tela bojovať s infekciou, zvyšuje hladinu cukru (pozor u cukrovkárov), zvyšuje tlak, spôsobuje osteoporózu. Na kortikoidy sa hodí prirovnanie s prekážkou na ceste. Keď položíte na cestu záterasu, aby ste zastavili ukradnuté auto, zastavíte aj sanitku, ktorá sa ponáhľa k chorému človeku. Pokiaľ by na ceste bolo tých prekážok veľa a boli by tam dlho, sanitka by napokon dorazila neskoro. Preto je podávanie kortikoidov nápomocné v malých dávkach a nie príliš často. Podľa štúdii podanie 5 obstrekov kortikoidu do jedného kĺbu alebo jedného miesta na tele spôsobí už nezvratné poškodenie. V ortopédii sa zaužíval zvyk 3-krát a dosť. Po podaní 3 obstrekov s kortikoidom na jedno miesto s prestávkou mesiac medzi jednotlivými podaniami je nutné túto liečbu ukončiť. Väčšina kortikoidov je v depotnej forme, t.j v tkanive sa postupne uvoľňujú cca mesiac. Nástup účinku je do 2–3 dní. Zlepšenie stavu môžme očakávať za 3 – 4 týždne. Pokiaľ trvá úľava dlhšie, znamená to, že kortikoid potlačil zápal natoľko, že sa už nevrátil, t.j došlo k vyliečeniu.

Upokojenie zapáleného kĺbu

Pri chronických náplniach kĺbu je veľmi účinné podanie kortikoidu do tohto kĺbu. Dôjde k zmenšeniu opuchu a náplň kĺbu sa už nemusí objaviť.

Artróza

Kortikoid je jedná z mála látok, u ktorých bola dokázaná účinnosť pri liečbe artrózy formou lokálnej aplikácii do kĺbu.

Zápalová bolesť

Väčšina neúrazových bolestí ľudského tela je spôsobená zápalom šliach a ich obalov a úponov. Pri podaní kortikoidu do blízkosti zápalu dôjde ku zníženiu tohto zápalu a tým k zmiznutiu bolestí. Je to podobné, ako keď si dáte Ibalgiín. Táto tabletka patrí do skupiny protizápalových liekov. Aj táto tabletka spôsobí zmenšenie zápalu, a tým ústup bolestí. Výhodou kortikoidu v obstreku je priame pôsobenie na mieste.

Lokálne podanie kyseliny Hyaluronovej (Hyalgan, Sinovial, Suplasyn, Erestus a asi 10 ďalších produktov)

Kyselina hyalurunová je veľký farmaceutický hit. Nájdeme ju v nosových sprejoch, géloch, aplikuje sa do vrások v skrášľovacích centrách. V ortopédii sa podáva do kĺbov na potlačenie bolesti pri artróze, ale aj mimo kĺbu na potlačenie zápalovej bolesti. Prvé aplikácie boli uskutočnené vo veterine na liečbu artrózy kolien dostihových koní. V ľudskej medicíne sa aplikuje asi 20–30 rokov, ale prvé preparáty boli živočíšneho pôvodu ( z kohútich hrebienkov) a mali veľa vedlajších reakcií. Moderná veda priniesla výrobu tejto kyseliny bez nutnosti použitia živočíšnych zdrojov a vedlajšie reakcie klesli na nulu. To umožnilo obrovské rozšírenie do celého spektra použití.

Artróza

Kyselina hylauronová je súčasťou ľudskej chrupavky a nachádza sa v kĺbovej tekutine. Samotná látka je hustá, preto po aplikácii do kĺbu jej efekt je mechanický – „premaže kĺb“. Druhým efektom je ovplyvnenie buniek chrupavky so zlepšením ich fungovania. Zlepšenie pozorovať niekedy ihneď, ale všeobecne nastáva zlepšenie cca do mesiaca od prvého podania lieku. Celkový efekt podanie týchto injekcií (podáva sa od jednej, tri až po päť injekcií podľa udania výrobcu) je cca 4–6 mesiacov (najnovšie produkty s vyššou molekulárnou hustotou udávajú až ročný efekt).
Napriek tomu sa nevie, ako presne dôjde ku zmierneniu bolestí, kedže samotná chrupavka nemá nervové zakončenie a bolesti pri artróze pochádzajú viac z väzov a kosti poškodeného kĺbu. Niektorí odporcovia tejto liečby tvrdia, že ide o placebo.
Placebo je presvedčenie pacienta, že keď som už dostal injekciu do kĺbu (a bola taká drahá), musí mi predsa pomôcť. Pre mňa je to jedno. Pokiaľ mi pacient povie, že po týchto injekciách nemal pol roka bolesti, tak je jedno či kyselina hyaluronová naozaj funguje, alebo je to placebo. Viac to zaujíma zdravotné poisťovne. Zaujímajú sa o to, či musia za takúto liečbu platiť.

Zápalová bolesť

U diabetikov, kde podanie kortikoidu je nevhodné a nezaberajú na inú liečbu, je vhodná aplikácia kyseliny hyaluronovej aj do oblasti zapálených a poškodených šliach. Ide hlavne o aplikácie v oblasti rotátorovej manžety.

Lokálne podanie „plazmy“ (liečba krvou)

Ide o liečbu krvou. Po odobratí krvi pacienta sa táto spracuje a naspäť sa podávajú zložky z ľudskej plazmy. Plazma je jedna zložka ľudskej krvi a nachádzajú sa v nej všetky účinné látky, ktoré spôsobujú hojenie ľudského organizmu. Po spracovaní sa tieto zložky aplikujú do poškodeného miesta ľudského tela. Samotná látka nemá žiadne vedľajši účinky. Napriek tomu nie je jasný presný mechanizmus pôsobenia týchto látok. Je veľmi ťažko zistiť, čo presne sa z plazmy dostane na miesto podania.

Artróza

Po podaní jednej až troch injekcií plazmy do kĺbu pri artróze dôjde k zlepšeniu stavu cca po 1 – 2 mesiacoch. Následne pozorujeme toto zlepšenie jeden až dva roky. Plazma „nelieči“ artrózu, to nedokáže žiaden liek, ale potláča bolesť, a tým zlepší funkciu kĺbu a zlepší pacientovi život. Ale artróza pretrváva ďalej a je len otázka času, kedy sa ťažkosti vrátia.

Zápalová bolesť

Dobrý efekt podania jednej injekcie sa udáva pri zápalovej bolesti úponu šliach. Kedže plazma nemôže poškodiť šľachu, môžeme ju podať aj priamo do šľachy.

Poúrazové a pooperačné stavy

Princíp liečby plazmou nabáda na podanie priamo do miesta hojenia úrazu alebo pooperačného stavu. Veľmi často používajú túto liečbu vrcholoví športovci na zrýchlenie rehabilitácie a návratu do plného športového zaťaženia.

Iné lokálne lieky

Existujú aj ďalšie lokálne podávané lieky ako GUNA, kapsaicin, magnézium atď., ale ja osobne nemám žiadne skúsenosti s ich podávaním a vo svojej ortopedickej praxi ich nepoužívam.

 Nástup účinkuDĺžka účinkuMechanizmus efektuNežiaduce efekty
Lok. anestetikumminútyhodiny až deňPrerušenie činnosti nervovAlergická reakcia
Kortikoid2–3 dni3–4 týždneProtizápalový hormónPoškodenie tkaniva v mieste podania
Kys. hyalurónovámesiac4–6 mesiaceMetabolizmus chrupavky? Placebo?Veľmi zriedkavé alergické reakcie
Plazma2–3 mesiace1–2 rokyHojivé zložky z krvi? Placebo?nie sú