Pooperačná starostlivosť

TEP-kolenneho-klbu
Pooperačná starostlivosť

TEP kolenného kĺbu

Od prvého dňa po operácii je najdôležitejšie plne vystierať koleno. Koleno je vystreté vtedy, keď sa dotýka podložky, na ktorej ležíte a päta je niekoľko centimetrov vo vzduchu. Vystierajte koleno od prvého pooperačného dňa. Nikdy neležte celý deň s podloženým lýtkom s miernym ohnutím v kolene. Pokiaľ je vystretie bolestivé, môžete v noci a časť dňa mať koleno pokrčené, ale vždy venujte niekoľko hodín na jeho plné vystretie. Vo chvíli, keď začnete chodiť, vždy prepínajte operované koleno čo najviac dozadu - pri každom kroku.
Dôležité je aj ohýbanie kolena, tam vám vie pomôcť zapožičanie motodláhy domov. Samozrejme, ideálna je fyzioterapia s individuálnym prístupom v našom Artrocentre.

Otvoriť brožúru
Rekonstrukcna-ASK-kolenneho-klbu
Pooperačná starostlivosť

Rrekonštrukčná ASK kolenného kĺbu

Hneď po operácii dostanete francúzske alebo nemecké (podpazušné) barle. Tie používajte na chôdzu podľa poučenia. Bežne sa užívajú 2 - 6 týždňov podľa typu operácie. V pooperačnom období všeobecne neodporúčame používanie žiadnej ortézy kolena. Návrat do bežných aktivít odporúčame čo najskôr, ako je to možné. Po 6 týždňoch po operácii sa môžete začať presúvať pešo aj na dlhšiu vzdialenosť, chodiť po schodoch, šoférovať. 6 týždňov od operácie by ste mali mať aj plný rozsah pohybu v kolene.

Otvoriť brožúru
Jednoducha-ASK-kolenneho-klbu
Pooperačná starostlivosť

Jednoduchá ASK kolenného kĺbu

Hneď po operácii dostanete francúzske alebo nemecké (podpazušné) barle. Tie používajte na chôdzu podľa poučenia. Bežne sa užívajú 5-10 dní podľa potreby. Pokiaľ nemáte bolesti, môžete chodiť bez barlí. Jediná výnimka je zošitie menisku a návrty subchondrálnej kosti, kedy sa barle používajú 6 týždňov. O takomto stave vás ale budeme informovať v predstihu pri odchode z nemocnice. V pooperačnom období všeobecne neodporúčame používať žiadnu ortézu kolena.

Otvoriť brožúru
Jednoducha-ASK-ramenneho-klbu
Pooperačná starostlivosť

Jednoduchá ASK ramenného kĺbu

Po operácii 2 týždne používajte na jedenie, presúvanie sa z postele, stoličky, či na hygienu len neoperovanú ruku. Po 2 týždňoch sa môžete vrátiť do bežného používania aj operovanej ruky. Bežné domáce práce možno začať vykonávať 2 týždne po operácii, namáhavejšie práce alebo dvíhanie bremien nad hlavu je vhodné odložiť cca 2 mesiace po operácii. Plna zaťaž bez obmedzení je možná 3 mesiace od operácie.

Otvoriť brožúru
Rekonstrukcna-ASK-ramenneho-klbu
Pooperačná starostlivosť

Rekonštrukčná ASK ramenného kĺbu

Po operácii 4 - 6 týždňov používajte na jedenie, presúvanie sa z postele, stoličky, či na hygienu len neoperovanú ruku. Po 6 týždňoch sa môžete vrátiť do bežného používania aj operovanej ruky. Bežné domáce práce možno začať vykonávať 6 týždňov po operácii, namáhavejšie práce alebo dvíhanie bremien nad 1 kg je možné až 3 mesiace po operácii. Plná záťaž bez obmedzení je možná 6 mesiacov od operácie.

Otvoriť brožúru