Čo je to?
Artróza je ochorenie, pri ktorom sa postupne rozpadáva a mizne chrupka kĺbu. Chrupka sa nachádza na konci kostí, ktoré vytvárajú kĺb a jej hlavnou úlohou je tlmiť nárazy medzi nimi a zabezpečovať hladký pohyb kostí voči sebe. Keď chrupka zmizne, začne tlak kosti medzi sebou narastať, zvýši sa ich prekrvenie, čo prináša bolesť. Kosť reaguje tvorbou kostných výbežkov, zahusťuje sa na jednom mieste kĺbu a na inom mizne. Celkovo sa mení tvar kosti, a tým aj kĺbu. Následkom toho je opuch, deformita a znížená schopnosť pohybu postihnutého kĺbu.Aj keď artróza môže nastať aj u mladých ľudí, možnosť vzniku artrózy stúpa po dosiahnutí veku 45 rokov.
Artróza kolena postihuje chrupku medzi stehennou kosťou a predkolením. Následne sa poškodenie rozšíri na chrupku pod jabĺčkom. Samostatne sa môže vyvinúť artróza len medzi jabĺčkom a stehennou kosťou bez poškodenia zvyšku kĺbu.
Príčiny
Najčastejšou príčinou artrózy kolena je vek. Avšak, niektoré ďalšie faktory zvyšujú riziko artrózy aj v mladšom veku.
Vek – Schopnosť chrupavky zachovať si pružnosť a pevnosť s vekom klesá. Starnutie začína v okamihu ukončenia rastu.
Hmotnosť – Hmotnosť zvyšuje tlak na všetky kĺby , najmä kolená.
Dedičnosť – To zahŕňa genetické mutácie , ktoré môžu spôsobiť, že človek dostane s väčšou pravdepodobnosťou artrózu kolien. Môže to byť tiež v dôsledku zdedenej abnormality v tvare kostí, ktoré vytvárajú kolenný kĺb.
Pohlavie – Ženy , ktoré majú 55 a viac, sú častejšie než muži náchylné k rozvoju artrózy kolena .
Opakované preťaženie – to je zvyčajne výsledkom druhu práce, ktoré osoba vykonáva. Ľudia s určitým povolaním , ktoré obsahuje veľké množstvo aktivít , ktoré môžu preťažiť kĺb , napríklad na kolenách , v podrepe, alebo dvíhanie ťažkých bremie, sú s väčšou pravdepodobnosťou náchylní na artrózu kolena pre neustály tlak na kĺb.
Šport – Športovci hrajúci futbal, tenis, volejbal, hádzanú atď. môžu mať vyššie riziko na rozvoj artrózy kolena . Dôvodom nie je samotný šport, ale úraz kolena pri športe. To znamená, že športovci by mal urobiť preventívne opatrenia, aby nedošlo k zraneniu. Je dôležité si uvedomiť , že pravidelné mierne cvičenie posilňuje kĺby a môže znížiť riziko artrózy . V skutočnosti, slabé svaly okolo kolena môžu viesť k rozvoji artrózy .
Iné choroby – Reumatoidná artritída pri svojom rozvoji ničí postihnuté kĺby a následkom toho je rozvoj artrózy .
Diagnóza
Základom diagnózy je klinické vyšetrenie lekárom, ktorý posúdi funkčný stav kolena, rozsah pohybu, stuhnutosť, bolestivosť. Klinicky sa artróza prejaví opuchom, deformitou a zníženou schopnosť pohybu kolena.
RTG
Definitívne potvrdenie artrózy prináša klasická RTG snímka v dvoch základných projekciách. Na základe zmeny kostí na RTG vieme posúdiť, že artróza je prítomná. RTG ale neodhalí včasné štádium ochorenia, kedy je poškodená chrupka, ale zmeny na kosti ešte nenastali.
MRI
Je vhodné vyšetrenie na posúdenie stavu chrupky. Ale veľké ALE.
Problém je, že bežne dostupne MRI na Slovensku nevedia dobre rozlíšiť drobné zmeny chrupky. V pokročilých štádiách artrózy, kedy je jasný RTG nález, je vyšetrenie MRI zbytočné a pre pacienta „nebezpečné“. V týchto stavoch sa popíše výrazne poškodenia meniskov, väzov, nález rôznych kostných a iných cýst, ktoré potom vedú k zbytočným vyšetreniam, operáciám a stresu pacienta.
ASK
Artroskopická operácia sa zvyčajne vykoná z iných príčin a ako vedľajší nález sa nájde poškodenie chrupky.
Terapia
Hlavným cieľom liečby artrózy kolena je zmierniť bolesť a zlepšiť pohyb . Plán liečby bude typicky zahŕňať rôzne kombinácie nasledujúcich krokov :
Chudnutie – Strata dokonca aj malého množstvo hmotnosti môže výrazne znížiť bolesť kolena.
Cvičenia – Posilnením svalov okolo kolena je kĺb stabilnejší a znižuje sa bolesť. Stretchingové cvičenia pomáhajú udržať koleno mobilné a ohybné.
Lieky proti bolesti – Protizápalové lieky ako ibalgin, diclofenac a čisté analgetiká ako tramal, paralén, Novalgin. Možno používať v rôznych kombináciách.
Obstreková terapia -Injekcia kortikosteroidov , kyseliny hyalurónovej a plazmy do kolena. Steroidy (Diprophos) sú silné protizápalové lieky . Potlačia opuch a bolesť. Kyselina hyalurónová sa bežne vyskytuje v kĺboch ako súčasť chrupky a tekutiny v kolene. Jej aplikáciou sa zlepší metabolizmus chrupky a koleno sa „premaže“. Aplikácia plazmy je nová metóda liečby, kedy sa odstredí vlastná krv pacienta a do kolena sa pichne len časť, ktorá obsahuje reparačne zložky vo vysokej koncentrácii. Bližšie informácie Obstreková liečba
Alternatívne terapie – Niektoré alternatívne terapie , ktoré môžu byť účinné, sú krémy, gély, akupunktúra alebo výživové doplnky, vrátane glukosamínu a chondroitínu.
Ortézy kolena – môže isť o bandáže kolena alebo špeciálne ortézy, ktoré sa snažia vyrovnať vykrivenie kolena v neskorších štádiách.
Rehabilitácia – niektoré procedúry a fyzioterapia môžu priniesť úľavu a zlepšiť funkciu kolena.
Operácia
Keď ostatné liečby nefungujú, pristupuje sa ku operačnému riešeniu stavu. Možnosti operačnej liečby začínajú s artroskopiou za účelom odstránenia voľných časti chrupky a výplachu kolena. Ohraničená časť poškodenia chrupky sa dá nahradiť zdravou chrupkou z inej časti kolena (mozaikoplastika). Pri výraznom vychýlení kolena u mladých ľudí z artrózou je vhodná osteotómia, pri ktorej sa vykrivenie vyrovná napílením kosti nad alebo pod kolenom, ich posunom a zafixovaním v novej polohe dlahami a skrutkami. Všetky tieto metódy väčšinou len oddialia definitívne operačné riešenie artrózy. Artróza kolena ako taká sa odstrániť ani vyliečiť nedá. Jediné riešenie v pokročilých stavoch vo veku nad 50 rokov je implantácia umelého kĺbu kolena.